KLASICKÁ VITRÁŽ /9.11.19/

Iva Kolorenčová sr.

2 500 

10:00 – 18:00

Course:

Vitráž je především okenní výplň, která v dobách minulých začala nahrazovat výplně ze dřeva či kůže. Jedná se o nejstarší techniku zasklívání. Uplatňuje se od středověku, především v sakrální architektuře, do dnešních dnů, kde se stává běžnou součástí architektury. Vitráž, během doby, začala podléhat estetickým vlivům a stala se uměleckořemeslným prvkem, který zdobí nejen vnitřní prostory. Největší půvab vitráží je ve skladebnosti a průsvitu světla barevnými skly.

Cílem kurzu je výtvarné zpracování grafického návrhu prostřednictvím klasické techniky vsazování skleněných tabulek do olověných profilů. Účastníci se naučí řezat tabulové sklo pomocí diamantového řezáku, následně zabrušovat na stolní brusce či brusičských strojích, spojovat barevnou kompozici pájením. K tomuto procesu lektor používá H, L olověné profily, cín a elektrickou páječku. Výsledkem bude vitráž menších rozměrů uzpůsobená k zavěšení.

 

Profil lektora:

Iva Kolorenčová (*1959) vystudovala SUPŠ Sklářskou v Železném Brodě v oboru Kovorytí – modelování lisovaného skla. V letech 1983 – 1991 pracovala v n. p. Bižuterie na pozici modelářky a návrhářky výroby lité bižuterie. Od roku 1991 podniká ve stejném oboru. Zabývá se návrhy a výrobou modelů, odbornou konzultací technologie výroby lité bižuterie pro firmy Bižuterie, Preciosa, Swarowski, KOBI, FABOS a další. Spolupracuje s restaurátory. Od roku 2004 vyučovala na odborných školách nejprve na SUPŠ sklářské v Železném brodě jako odborná učitelka oboru vzorkařství skleněné bižuterie a následně v roce 2010 – 2014 na SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou v oboru designu bižuterie a módního doplňku. Na obou školách vedla studenty ke zručnosti a precizní práci s kovem a sklem, výrobě modelů, vitráží a tifani techniky.